Lekce 12 - Posuvný registr 74HC595

16.03.2013 19:09

V dnešním dílu si něco řekneme o posuvném registru 74HC595 (Shift Register). Dále si ukážeme několik příkladů jeho využití. Takže co vůbec posuvný registr dělá? V zásadě je to soustava klopných obvodů, kterými se logická informace posouvá dále pomocí hodinového impulsu. K vysvětlení posuvný registr má celkem má celkem pro nás potřebné 3 vstupy (SER, SRCLK, SCLK)  a celkem v našem případě 8 výstupů (QA - QH). 

Z toho již vyplývá trošku, že k ovládání 8 výstupů je zapotřeba pouze 3 piny na Arduinu. (pozn. v zapojení posuvných registrů v kaskádě je počet výstupů mohonásobně vyšší - vysvětlíme a ukážemě později). K vysvětlení samotné funkce. Když přijde hodinový signál na SRCLK posune se logická hodnota se SER do posuvného registru. Pro naše účely tam pro vysvětlení takto posuneme do obvodu 8 různých hodnot. Takto ovšem můžeme do registru zapisovat pouze když bude na vstupu SCLK logická 0. Po zápisu a přepnutí SCLK do stavu logické 1 se data zobrazí na výstupech. 

Pro naše účely si obvod zapojíme. Budeme potřebovat nepájivé kontakní pole, posuvný registr 74HC595, led diody ( v mém případě jsem použil LED baragraf), odpory k diodám (1,3 kOhm), propojovací kablíky. Nejdříve si na nepájivém kontaktním poli zapojíme napájení posuvného registu. U tohoto typu je to +5V na vývodu 16 a GND na vývodu 8. Potom ještě připojíme vývod 10 na +5V a vývod 13 na GND. Podle obrázku obvodu - zapojení vývodů zapojíme vstup sériových dat na pinu 14 (SER) do Arduina pin 2 (modrý kablík na fotu) a hodinový signál vývod 11 (SRCLK) na Arduino pin 4 a nakonec zapojíme RCLK z vývodu 12 na Arduino pin 3. Výstupy z registru jsou na vývodu 15 (to je Qa) a dále na vývodech 1 - 7 (Qb - Qh). Ty povedou k LED diodám na + a dále přes odpor (nutno spočítat u mě cca 1,3 kOhm - spíš víc než míň). Potřeba je tedy 8 ledek pro jeden registr.  

Obrázek zapojení pro ilustraci s Arduinem UNO (pozor na nastavení pinu pro komunikaci v programu !!! (obrázek převzatý ze serveru abs.stijncoppens.com)

 

Pro větší přehlednost jsem registr zapojil na 2 nepájivé kontaktní pole, ale s přehledem se vejdou i na jedno. Na obrázku níže zapojení napájení. 

Zapojení napájení a vývodu 10 a 13

 

Kompletně zapojený obvod i s LED diodami (LED baragraf), na obrázku je chyba označená oranžovou šipkou - nějakým nedopatřením se vývod obvodu 10 dostal na GND místo na +5V (ač je červený a svou orientaci značí jasně :-). Prosím tedy přepojte pokud nemáte na +5V. V předchozím obrázku tato chyba není.

Na tomto obrázku je jasné, že k ovládání posuvného registru stačí 3 piny z Arduina

 

Program není složitý, jak sami můžete vidět:

Pokud jste vše správně zapojili, výsledek by měl vapadat jako na obrázku níže. Dle programu jsme do Arduina odeslali hodnotu 10101010, podle které se nám výstupy nastavily.Odeslání proběhlo pomocí funkce ShiftOut, ketrá nám právě sama odešle i s hodinovým signálen data na určený pin. Zkuste si sami změnit binární hodnotu a uvidíte, že i výstup bude jiný.  

Na obrázku svítí každá druhá LEDka z prvních 8. Poslední 2 nejsou zapojeny, prože výstupů je jenom 8

Aby jsme neposílali do registruje jen jednu 8 bitovou hodnotu, trošku si program upravíme:

Jak po spupštění můžete, vidět vytvořili jsme si takové běžící světloa. Efekt je uložen v poli data, kde máme uloženo 14 8bitových hodnot. Sami si sekvenci můžete upravit podle svého, nebo jí i rozšířit.

Nyní si vysvětlíme jak zapojit dva registry do kaskády. Jak jste si všimli, jeden vývod tzv. posuvného regostu je nezapojen. Jedná se QH'. Z tohoto pinu tzv. přetečou data, která byla v registu. Toho můžeme využít a zapojit další posuvný regist. Data z QH' budou zapojena do vývodu SER (14) na registru.

Zapojení s Arduinem UNO a 2 registry

 

Na obrázku je videt modrý vodič z QH' (9), kterým se posouvají data do druhého registru na SER (14) 

 

Kód pro toto zapojení se neliší skoro vůbec od našeho zakládního kódu s jedním posuvným registrem:

Pro efekt běžícího světla je kód zde:

Jak můžete v kódu vidět data do registru pošleme pomocí funkce shiftOut() dvakrát. První pro druhý regist (nejdrívě se samozřejmně načtou do prvního) a podruhé pro první registr (při druhém volání funkce se data posunou z prvního do druhého).

Aby, jsme také registry mohli využít také smysluplně zkusíme si připojit k registrům také 2 číslice 7-segmentového dipleje. Kód, který je pod obrázkem počítá s tím, že číslovky mají společný +, a jednotlivé segmenty se rozsvicují přivedením GND (země) na jednotlivé vývody LED dipleje a samořejmně přes adekvátní odpor. (U mě opět cca 1,3 kOhm).

Na přoloženém videu můžete vidět, že jsem připojil v jednom případě také třetí registr. Registrů můžete za sebou zapojit kolik chcete. Dají se využít i v mnoha jiných případech, ale to je už na vás. Tak doufám, že vše bylo pochopeno a příště naschledanou.

Zpět

Diskusní téma: Lekce 12 - Posuvný registr 74HC595

Datum
Vložil
Titulek

Mailing bossandhall


Boss&Hall — элитные квартиры с красивой историей
Многие наши клиенты влюбляются в квартиры, о существовании которых еще вчера даже не подозревали. Их можно понять — мимо таких эксклюзивных вариантов сложно пройти, оставаясь равнодушным.
Когда экскурсовод, проходя под Вашими окнами с группой туристов, называет известные на весь мир имена и показывает в сторону Вашего дома или квартиры, внутри волной накатывает чувство гордости за право жить в таком месте и быть причастным к великому историческому наследию государства.
Эксперты по недвижимости из компании Boss&Hall специализируются на поиске домов на улицах с историей и отдельных квартир с интересным историческим прошлым.

Datum
Vložil
Titulek

твоя защита рук мото спасает органы управления сквозь поломки почти падении

тебе элементарный нужно покупать защиту рук мотоцикла Acerbis. Это ужасно важная деталь в любом кроссовом мотоцикле, мотоцикле эндуро, питбайке иначе же квадроцикле. Самое творение это то, сколь она исстари только acerbis.ukrtorg.org спасает твои руки от трамв, ведь езда для мото вечно была опасной штукой. Второе, твоя защита рук мото спасает органы управления через поломки вывод падении. Трудно встретить байкера, что ни разу не упал чтобы своём мотоцикле. Всетаки мы заранее ровно прот проходим через это и сталкиваемся с неприятными последствиями.

Datum
Vložil
Titulek

We are all in all respects manifold and that is conformist

The unexceptional full-grown, framework acquire penis is between five and seven inches long. Some are smaller some are bigger. Smaller flaccid penises conceivable to luxuriate more proportionally during an erection diader.ciotor.se/for-sundhed/tre-i-anden.php than larger flaccid penises. And some penises are too voluminous to action fully erect. Penises on in all diversified shapes and sizes. We’re all vastly much another and that’s normal.

Datum
Vložil
Titulek

Дьяченко Валентин Николаевич Севастополь

В 2014 году Дьяченко Валентин Севастополь в должности заместителя директора филиала ФГБУ «Федеральная кадастровая палата Росреестра» по Севастополю организовывал работу вновь созданного
органа на территории Севастополя. Дьяченко Валентин Севастополь сохранил коллектив, архивы, данные ГИС по земельным участкам на территории Севастополя и технику что позволило оперативно
запустить работу Севреестра в городе Севастополь. Дьяченко Валентин Севастополь наладил взаимодействие с центральным аппаратом Федеральной кадастровой палаты Росреестра, Дьяченко Валентин
Севастополь организовал помещения для приема документов.
За успешную работу по созданию филиала ФГБУ «Федеральная кадастровая палата Росреестра» по Севастополю Дьяченко Валентин Севастополь награжден благодарностью руководителя Росреестра РФ.

Datum
Vložil
Titulek

Москва выездной мобильный шиномонтаж

Выездной мобильный шиномонтаж в Москве и МО круглосуточно!
Мегафон: +7(495)908-97-71
Мтс: +7(915)448-25-25
Хранение шин.
1. Шиномонтажные работы.
2. Снятие секреток.
3. Переобувка шин.
4. Ремонт проколов и порезов.
Выездной шиномонтаж 24 часа в Москве и МО.
Звоните!

Datum
Vložil
Titulek

Алкеран - Spalka 2 – мелфалан Cтоимость, цена, купить, отзывы, отзывы пациентов

Афинитор (Эверолимус) 5 мг №30, таблетки Afinitor (Everolimus) 5 mg №30 Cтоимость, цена, купить, отзывы, отзывы пациентов
Datum
Vložil
Titulek

Vacuum devices are on matter acclimated to in the undersized bode treatment

Penis pumps comprise placing a tube some in good time always ago more the penis and then pumping part the hauteur to essence a vacuum. The vacuum draws blood into the penis and makes it swell. Vacuum devices popsa.exproc.se/godt-liv/studiestart-aau.php are again habituated to in the gathering up connexion of bring up treatment of impotence. But overusing a penis broke can amount the basis of the penis, pre-eminent to weaker erections.

Datum
Vložil
Titulek

Blog Fitness

training programs, bodybuilding, healthy lifestyle, diet, proper nutrition

Datum
Vložil
Titulek

In satisfy to nevertheless surveys most women seek that penis immensity does not incident well-timed

this seems to be a meadow-land and denuded lie. In respond to to concealment surveys most women convene fitted that penis latitude does not process something satisfactory the eardrex.cieria.se/sund-krop/piller-for-at-gre-pik-strre.php vulgar blood or their coitus congress centre, but anonymous studies establish the unexcelled conflicting: Most women about that a bigger penis looks aesthetically more appealing and ensures a bigger stimulation during progenitive intercourse.

Datum
Vložil
Titulek

les nails & spa priser


Amazing! Its genuinely awesome paragraph, I have got much clear idea regarding from this paragraph.
les nails & spa priser lessred.se/hair-care/hjc-hjaelmar-rea.php

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Vyhledávání

arduino8.cz © 2015 Všechna práva vyhrazena.