Poradna

Datum
Vložil
Titulek

Měření el.napětí pomocí Arduina

Po kompilaci mi Arduino hlásí:

Board at COM3 is not available

Datum
Vložil
Titulek

Re: Měření el.napětí pomocí Arduina

Co přesně je nepochopitelného na větě "Deska není připojena k portu COM3"? Pokud to není jenom oznámení o tvé příhodě, tak bych zkontroloval, zda je arduino opravdu fyzicky připojeno (svítí nějaká ledka) a pak bych doporučoval podívat se ve windows do správce zařízení do větve COM porty co že tam je a hlavně na jakém portu. No a hlavně je v prostředí arduina naprosto překvapivě a nečekaně volba Nástroje->Port.
Co na to zkusit kliknout? ;-)

Datum
Vložil
Titulek

Bootloader

Ahoj lidi,
mám pár dotazů ohledně arduina bez arduina. Mám v plánu udělat pár věcí, kde bych rád použil místo procesoru arduino. Co je nejlepší? Pořídit si Atmegu328 z Una, nebo použít arduino mini nebo nano? ...cenově se mi líbí mini, ale nevím jak je to tam s komunikací a hlavně s bootloaderem. Mám programátor vlastní výroby, co umí sériově programovat atmely, ale nemůžu nikde najít bin nebo hex soubory bootloaderu. a jak tam funguke komunikace? ...když připojím mini k rs232 ttl převodníku, tak mi to arduino program na pc rozpozná a půjde s tím normálně pracovat?

poraďte prosím, procesor s bootloaderem do una si kupovat nechci, rád byc si pořídit na hraní mega, místo una, takže bych na použití "do desky" radši pořídil to mini

děkuji za odpověď :)

Datum
Vložil
Titulek

Re: Bootloader

Pokud máš programátor, tak vůbec nepotřebuješ bootloader.
V IDE Arduina dáš Ověřit program. Tím se ti přeloží a zároveň se také vytvoří HEX soubor. Největší problém je ho najít :-)
Na to je dobré si v nastavení arduina (Vlastnosti) zapnout Zobrazit více informací výstupu během...
Pak se ti bude při kompilaci zobrazovat i cesta a název výstupního HEX souboru, který se defaultně ukládá někam do dočasné složky windows.
No a ten HEX soubor prostě použiješ a pomocí tvého programátoru jej nahraješ do atmela. To znamená, že nepotřebuješ bootloader a klidně si můžeš hrát s procesorem ATmega8 nebo ATmega32 na nepájivém poli. Jenom nezapomeň pokud budeš používat samostatný procesor, tak k němou dát krystal 16MHz + dva paralelní kondenzátory. Bez problémů lze používat i interní oscilátory atmelů (8MHz) bez externích krystalů, ale to by jsi musel upravit konfigurační soubor arduina, aby generoval hex soubory pro tuto frekvenci. Ale to není složité.

Datum
Vložil
Titulek

Re: Re: Bootloader

Děkuji za radu. Je to sice zajímavý způsob, ale přicházím tím o možnost zpětného debugingu. Jde pomocí programátoru do toho arduina mini (četl jsem že to bootloader nemá) nahrát bin nebo hex soubor bootloaderu a komunikovat s ním přes převodník USB/RS232 TTL komunikovat jako s normálním arduinem? (arduino mini nemá USB). Dále podotýkám, že ten můj převodník není s FT232 ale s nějakým CPxxxx (napamatuji si z hlavy přesně ten název)

Ona právě cena arduina mini se na ebay pohybuje už okolo 50kč což je cena, za kterou se v našich podmínkách nedá pořídit ani samotný procesor

Datum
Vložil
Titulek

Re: Re: Re: Bootloader

No, pokud si pod pojmem "zpětný debuging" představuješ připojenou seriovou linku, tak to není žádný problém a lehce asi za 25 korun připojíš k malému atmelu serial-usb převodník. Nicméně osobně doporučuji investovat místo 50Kč raději 70Kč a koupit si na ebay Arduino Nano včetně integrovaného převodníku seriové linky na USB. Používám jich už asi 10 a mohu jenom doporučit. Pokud je koupíš na ebay, tak již budou mít nahraný bootloader, který můžeš používat. Nicméně při ethernet projektech je 30kB (2kB zabere bootloader) hodně málo a zpravidla je pak nutno bootloader smazat a používat externí programátor. Ono to vlastně přináší kromě úspory flash i výhodu daleko rychlejšího nahrání nového programu. Pokud se člověk následně rozhodně jinak, není problém externím programátor nahrát zpět bootloader a zase čip používat jako klasické Arduino. Bootloader je vlastně jenom HEX soubor pro každý typ procesoru, které jsou obsaženy někde ve složkách Arduino IDE. Lze je lehko najít. Jinak řečeno bootloader je vlastně jenom šikovná vychytávka pro upload programů bez programátoru a informací o zapojení pinů :-)

Datum
Vložil
Titulek

problem pri uploadu programu pre IR snimac

dobry den
mam taky problem s programom pre ir snimac
pri uploadu mi vypise tuto chybu:
\libraries\RobotIRremote\src\IRremoteTools.cpp:5:16: error: 'TKD2' was not declared in this scope
int RECV_PIN = TKD2; // the pin the IR receiver is connected to
^
Error compiling.

Datum
Vložil
Titulek

Re: problem pri uploadu programu pre IR snimac

pouzivam arduino uno R3

Datum
Vložil
Titulek

Re: problem pri uploadu programu pre IR snimac

Mam stejny problém uz si prisel na to cim to je???

Datum
Vložil
Titulek

Rada ovládání Ethernet + tlačítka

Dobrý večer, mohu se Vás požádat o radu ohledně Arduina? Pořídil jsem si desku Mega 2560 a Ethernet Shield, mám v plánu s tím ovládat relé přes web ale zároveň bych tam chtěl zakomponovat i tlačítka na lokální spínání poradíte mi jestli je to tak vůbec možné? Děkuji

<< 18 | 19 | 20 | 21 | 22 >>

Vyhledávání

arduino8.cz © 2015 Všechna práva vyhrazena.